Úvod do předmětu

O čem to to celé bude?

Je před vámi nový školní rok s novým předmětem Filmová tvorba. Možná už máte nějaké zkušenosti, možná je to pro vás naprosto neprozkoumaná zóna, ale všichni to určitě zvládnete – někteří lépe, někteří hůř… Ale sranda musí být. Co vás v tomto předmětu vůbec čeká?

Důležité základy a trocha nudné teorie

Co je to film? Kdy vlastně vznikl a jak se vyvíjel? Jaké jsou možnosti natáčení filmu? Jaké jsou přístupy k natáčení filmu? Jaká jsou nejdůležitější pravidla, která je třeba dodržovat?

Zdá se vám to zbytečné? Možná si řeknete, že je jiná doba, moderní zařízení má každý k dispozici, video jde natáčet na každý telefon. No jenže natočit video tak, aby bylo pro diváka zajímavé, aby z něho pochopil to, co mu chce filmař říct a aby se při filmu třeba nepozvracel, tady už je potřeba znát některé zásady a také o tom přemýšlet.

Jak natočit film

Co všechno potřebujeme mít a dělat k tomu, abychom natočili film? Řekneme si, co dělají jednotliví členové ve filmovém štábu a jaké jsou jejich úkoly. Řekneme si, jak vzniká scénář, co musí vědět režisér a na co nesmí zapomenout skript. Kameramani se seznámí s kamerou a s pravidly natáčení. A také tu musí být někdo, kdo to celé bude řídit – tedy produkční.

Jak film zpracovat a připravit na promítání

Máme několik gigabajtů natočeného materiálu. Natáčení trvalo cca 5 hodin a potřebujeme z toho udělat film na 5-10 minut. Právě tady přichází na řadu kouzla mistra střihače, který vybere ty nejlepší záběry a spojí je do uměleckého díla. Stříhat budeme v programu Movie Maker, protože je ve škole nainstalovaný. Samozřejmě si můžete vybrat, v jakém programu budete svůj film stříhat vy. Podmínkou je, aby v rámci tohoto předmětu byli všichni schopni film nastříhat, a to jakkoliv.

Cíl předmětu

Vytvořit vlastní závěrečný krátký film

  • Spolupracovat v týmu, rozdělit si role
  • Zjistit, co mají jednotlivé role ve filmařském týmu na práci
  • Respektovat filmařské zásady
  • Technicky zvládnout výrobu filmu
  • Vymyslet to, co ještě nikdo jiný nevymyslel a vytvořit originální dílo

K tomuto cíli povede cesta přes dílčí malé úkoly a cvičné filmy, které vám pomohou vychytat všechny chyby, kterých byste se mohli ve filmu dopustit. Budeme animovat, budeme stříhat trailer, cvičně si vyzkoušíme krátký hraný film a podíváme se také na věci související jako třeba autorská práva nebo marketing a propagace. Všechno povede k závěrečné filmové přehlídce v klubu Oáza pro veřejnost.

Filmové úspěchy absolventů

Olomoucké bienále 2014

CENA kolektivu filmařů CMG Prostějov za krátké studentské filmy „Kapka lásky“ a „Alone“