Hudba a zvuky - autorská práva

Při vytváření filmu budeme jistě chtít vložit k videu nějakou hudbu, píseň nebo zvuky. Je třeba si však dát pozor, abychom se nedostali do rozporu s autorským zákonem. (Obsah autorského zákona stručně najdete např. zde >> )

je několik možností, jak můžeme hudbu přidat k videu legálně:

  1. Zaplatit za licenci za užití písně
  2. Vybrat skladbu, která není zatížená autorskými právy
  3. Natočit vlastní hudbu a zvuky

Chceme použít cizí píseň nebo známou skladbu

K videu, které plánujeme veřejně publikovat na internetu není možné přidat jen tak nějakou známou oblíbenou písničku, kterou natočil, nahrál nebo nazpíval někdo jiný. Použití takové skladby ve videu a následné umístění videa na YouTube je z hlediska autorského zákona totéž jako zveřejnění skladby k volnému stažení, tzn. nabízení nelegálního obsahu na Internetu. Při porušení zákona hrozí minimálně požadavek na stažení díla a v horším případě pokuta, náhrada ušlého zisku apod.

Jak na to legálně?

  1. Požádat o práva vydavatele:
    Kontaktovat Intergram kvůli právům vydavatele nosiče (labelu) a výkonných umělců (kapely)

    INTERGRAM, nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů o.s.
    INTERGRAM spravuje veškerá práva související s právem autorským, tj. práva výkonných umělců, výrobců zvukových záznamů a výrobců zvukově-obrazových záznamů.
    http://www.intergram.cz

    "K užití hudební nahrávky je potřebné získat oprávnění od nositelů všech práv vážících se k dané nahrávce a zaplatit za udělení oprávnění odměnu. Ohledně výkonných umělců je společnost INTERGRAM oprávněna udělit souhlas pouze za ty, se kterými má uzavřenou smlouvu o zastupování. Bližší informace Vám poskytne pracovnice p. Hana Cahynová, která má danou agendu na starosti, tel. 221871951, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. K získání souhlasu výrobce zvukového záznamu je třeba obrátit se přímo na něho, společnost INTERGRAM výrobce v tomto směru nezastupuje."

  2. Požádat o práva umělce:
    Kontaktovat OSA kvůli právům autorů

    Ochranný svaz autorský
    OSA zastupuje autory hudby a textů k hudbě a hudební nakladatele. V současné době OSA zastupuje více než 7.500 domácích a více než 1.000.000 zahraničních nositelů autorských práv (skladatelů, textařů, nakladatelů - nezaměňovat s vydavateli cd a dvd nosičů).

    Licenční smlouva s OSA je hromadná a opravňuje k použití celého repertoáru OSA zastupovaných autorů. 

    S OSA je třeba vypořádat dva typy práv:
    • Práva osobnostní - týkají se výroby díla => uzavíráme synchronizační smlouvu
      "Při vytváření AV díla musíte nejdříve zažádat o souhlas autora s užitím jeho hudby spojené s určitým obrazovým materiálem. Autor dané skladby předchází tomu, že jeho hudební dílo nebude dáno do sounáležitosti s obrazem s kterým nesouhlasí (násilí, pornografie, extrémní politické názory atd. ). Tento proces se nazývá synchronizací a jedná se o výlučné právo autora, které nespadá ve většině případů do kolektivní správy. Tedy autor si ho vyřizuje individuálně. V případě zahraničních toto právo za autora vyřizují nakladatelé zastupující jeho zájmy na daném území. Existuje však omezené procento českých autorů za které je OSA oprávněna synchronizaci též udělovat. Jedná se jednorázový proces, který již v budoucnu není nutné opakovat. OSA Vám na základě názvu užité skladby či na základě přímo jména autora užité skladby (pokud ho samozřejmě víte) dá kontakty na koho bude třeba se v této záležitosti obrátit."

    • Práva majetková - týkají se zpřístupňování díla => uzavíráme licenční smlouvu

      V případě zveřejnění videa na vlastních stránkách - "Na základě smlouvy získáme souhlas autorů užít jejich skladby ke zpřístupňování směrem k veřejnosti. Při užití hudebních děl, kdy jsou daná díla zpřístupněna bezplatně v režimu streaming (bez možnosti stažení) - je autorská odměna stanovena ve výši 300,- Kč bez DPH měsíčně za každých započatých 10 minut celkové stopáže všech v daném měsíci zpřístupněných záznamů skladeb. Zde se nezohledňuje případný počet spuštění či poslechu daných skladeb."

      Pro školy, které díla zpřístupňují přímo na svých webových stránkách OSA v poskytuje licenční smlouvu za prvních započatých 10 minut celkové stopáže zdarma. Tedy pokud videa umístěná na stránkách vzdělávací instituce budou mít celkovou délku hudební stopáže do 10 minut (jde o hudební stopáž, do délky stopáže se nezapočítává úsek, kde není obsažena žádná hudba např. mluvené slovo) není uplatňována žádná sazba autorské odměny.

      Další možností zpřístupňování je umístění videa na portál YouTube. Pokud budete hudební dílo nebo ve Vaše případě AV dílo jehož součástí je hudba na kterou se vztahují autorská práva, zpřístupňovat na stránce YouTube tedy na cizí internetové stránce, nenesete žádné povinnosti s vypořádáním autorských práv. To platí i v případě, že na dané AV dílo bude na Vaši internetovou odkazovat buď samotným odkazem nebo funkcí vnořením . V obou případech není AV dílo fyzicky umístěno a spouštěno z Vašich internetových stránkách, ale zdrojové umístění je stále YouTube. Provozovatel YouTube spol. Google má s OSA licenční smlouvu sjednanou tudíž veškerá hudební díla zde sdílená jsou pro účely vypořádání autorských práv spojená se zpřístupňováním vypořádána. (Avšak nutnost vypořádání práv spojená s výrobou AV díla tedy tzv synchronizací stále trvají.)

    Zdroj: OSA

    Na webech jsou formuláře pro různé typy užití. Budeme potřebovat licenci k použití hudby ve filmu a licenci k následnému užití filmu na webu.
    Ne vždy vám budou oba kolektivní správci schopni práva poskytnout, ale můžou vás přinejmenším nasměrovat na příslušného majitele práv.
  3. Domluvit se na podmínkách užití a ceně.
  4. Zaplatit...

 Použijeme hudbu s volnou licencí

Pokud nechceme za hudbu platit:

  1. můžeme použít hudbu, kterou autor/umělec/vydavatel zpřístupnil pod některou z tzv. volných licencí.
  2. Použít tzv. volnou (obvykle vážnou) hudbu, u níž již uplynula práva autora (tj. uplynulo více než 70 let od roku, v němž autor zemřel). Práva umělců a vydavatele CD však budou skoro vždy ještě trvat, protože trvají (zjednodušeně řečeno) po dobu 50 let od prvního vydání nahrávky. Historické nahrávky, které byly vydány na deskách před více než 50 lety, lze volně užít – poznáte to nejlépe podle toho, že je na příslušném CD nebo LP uveden rok vydání, obvykle hned vedle znaku ℗ a jména vydavatele (např. takto: ℗ OPUS 1960).
  3. Pokud chcete použít starší (volnou) hudbu, ale nahrávka je novější, nemusíte se zabývat právy autorů. V takovém případě máte vždy možnost poprosit o svolení buď zmíněný Intergram nebo místo Intergramu rovnou dotyčný orchestr nebo příslušného vydavatele CD/DVD (písemně, stačí email).

Licence Creative Commons

Licence Creative Commons je soubor veřejných licencí, které přinášejí nové možnosti v oblasti publikování autorských děl: posilují pozici autora při rozhodování za jakých podmínek bude dílo veřejně zpřístupněno. Licence Creative Commons fungují na jednoduchém principu: autor jejich prostřednictvím plošně uzavírá se všemi potencionálními uživateli díla smlouvu, na základě které jim poskytuje některá svá práva k dílu a jiná si vyhrazuje. Creative Commons nejsou popřením klasického pojetí copyrightu, vycházejí z autorského zákona,  který je upravuje jako licenční smlouvy (§ 46 -55 AutZ).

Obliba licencí Creative Commons vychází především z jejich mezinárodní srozumitelnosti. Licenční podmínky, neboli práva a povinnosti uživatele k dílu, jsou graficky vyjádřeny pomocí jednoduchých piktogramů.

Prvky určující rozsah pravomocí při nakládání s dílem:

Share Právo dílo šířit (z angl. Share). Tento symbol je společný pro všechny typy CC licencí. Vyjadřuje, že licencovaného dílo je možné šířit, tzn. kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti. Zároveň lze dílo zařadit do souborného díla (např. časopis,  sborník) a jako jeho součást jej v nezměněné podobě šířit dál.

Dílo upravovat Právo dílo upravovat (z angl. Remix). Licence s tímto symbolem opravňuje uživatele k pozměňování či doplňování díla. Umožňuje také celé licencované dílo nebo jeho část zpracovat s jiným dílem. Příkladem úprav může být např. dramatizace, překlad, úprava digitálních fotek, zhudebnění nebo remixování hudebních skladeb.

Prvky určující podmínky, které je nutno při nakládání s dílem respektovat:

Uveďte autora Uveďte autora (z angl. Attribution). Opět společný prvek pro všechny licence. Kdykoliv licencovaného dílo nebo jeho úpravu šíříte, je nutno uvést údaje a autorovi a dílu, a to způsobem, jaký autor stanovil. Pokud autor způsob uvádění těchto údajů nespecifikoval, je nutné minimálně uvést jeho jméno (nebo pseudonym, pokud pod ním vystupuje), název díla a odkaz na původní licenci Creative Commons. Pokud šíříte upravené dílo,  je třeba také uvést způsob jakým jste dílo upravili.

Zachovejte licenci Zachovejte licenci (z angl. Share Alike). Pokud licencované dílo jakkoliv upravíte, máte povinnost výsledek své práce vystavit pod stejnou nebo slučitelnou licenci. Pokud tedy například upravíte fotku, která je vystavena pod licencí CC-BY-SA (viz typy licencí), je nutno pro tuto upravenou fotku použít stejný typ licence CC-BY-SA.

Neužívejte dílo komerčně Neužívejte dílo komerčně (z angl. Noncommercial) Tento prvek umožňuje nakládat s dílem pouze pro nekomerční účely. Tím se rozumí,  že při šírení díla vám nesmí plynout žádný finanční zisk. Za nekomerční využití se považuje výměna díla za jiné (např. prostřednictvím výměnných sítí).

Nezasahujte do díla Nezasahujte do díla (z angl. No Derivatives). Tento prvek Vám zakazuje jakkoliv dílo upravovat (tzn. dílo pozměňovat či doplňovat, nebo ho jako celé či jeho část zpracovat s dílem jiným). Jedná se o licenčního prvku “právo dílo upravovat”,   který naopak úpravy díla povoluje.  Proto se v žádné licenci CC neobjevují tyto dva prvky společně.

Zdroj: http://www.creativecommons.cz/

Odkazy pro vyhledávání hudby s volnou licencí nebo s CC

Odkazy pro vyhledávání zvuků s volnou licencí

Natočit vlastní hudbu a zvuky

S klidem můžeme použít vlastní skladbu ve vlastním provedení, nebo si vzít klasickou skladbu autora, který je alespoň 70 let po smrti a samostatně si ji provést (třeba na klavíru) nebo nechat přehrát takovou klasickou skladbu mechanicky počítačem.

Filmové úspěchy absolventů

Olomoucké bienále 2014

CENA kolektivu filmařů CMG Prostějov za krátké studentské filmy „Kapka lásky“ a „Alone“