Filmová tvorba

Studentské filmy na CMG podruhé

V pondělí 8. června se již podruhé v historii klub Oáza na Cyrilometodějském gymnáziu naplnil vůní popcornu a diváky, kteří dychtivě očekávali premiéru šesti studentských filmů. Autoři filmů, studenti kvarty, si v rámci části výtvarné výchovy s názvem „filmová tvorba“ vyzkoušeli, jaké to je vytvořit filmový štáb, napsat scénář, zajistit herce, natočit všechny záběry a sestříhat tak, aby vznikl krátký amatérský film. Filmy, které takto vznikly, pak sami tvůrci představili a promítli divákům. Letos filmy hodnotila i porota složená ze zaměstnanců gymnázia, od které studenti na závěr obdrželi čestné uznání.

CMG film fest 2...
CMG film fest 2015 CMG film fest 2015
CMG film fest 2...
CMG film fest 2015 CMG film fest 2015
CMG film fest 2...
CMG film fest 2015 CMG film fest 2015
CMG film fest 2...
CMG film fest 2015 CMG film fest 2015
CMG film fest 2...
CMG film fest 2015 CMG film fest 2015
CMG film fest 2...
CMG film fest 2015 CMG film fest 2015

„Může se zdát, že natočit film je v podstatě jednoduché a že s technikou a softwarem, který máme v dnešní době k dispozici, to vůbec nemůže být problém,“ popisuje Markéta Novotná, která Filmovou tvorbu učí. „Za každým filmem je však spousta práce a spousta volného času, který studenti museli filmu věnovat. A nebylo vždy jednoduché dostat všechny herce, techniku a rekvizity na správné místo a ve správný čas,“ dodává. Celý předmět je vyučován formou projektu a byl letos podpořen z MŠMT.

Letos se studenti zaměřili na chmurnější část škály filmových žánrů. Vytvořili dramata, akční filmy i filmy s kriminální zápletkou, které odráží negativní jevy ve společnosti, dotahují je až do krajnosti a nastavují jim jakési zrcadlo. Studio Opičí žlázy ve filmu „Mami?“ představilo tajemné drama o hledání maminky, námětem pro skupinu Obézní gymnastky se stal zločin ve školním prostředí. Skupina P.E.P.E.K. zpracovala pohádku Děvčátko se zápalkami na motivy Hanse Christiana Andersena. Skupina Filozof v trenýrkách divákům ve filmu Okamžik štěstí ukázala, jak mohou být šťastné chvíle prchavé. Studio F-Fish, které se skládá ze šesti dívek, vytvořilo drsný akční film s názvem Heartrun a celý festival završil film s mafiánskou tematikou Omerta od skupiny Cloud5. Těžká témata byla v průběhu odlehčena promítnutím animovaných klipů, které studenti vytvořili už na podzim a ukázkou filmových efektů.

Druhý ročník CMG film festu navštívilo asi 80 diváků z řad rodičů, herců a dalších studentů školy. Sami tvůrci si celý projekt pochvalovali. Nejen že se naučili jak vytvořit film od námětu až po poslední a finální verzi, ale sami vytvořili také plakáty, loga týmů, trailery a další formy propagace, např. na sociálních sítích, díky kterým mohou sbírat fanoušky a to vše jistě mnohé z nich povzbudí v další tvorbě. Tvorbu studentů si můžete prohlédnout na webových stránkách www.filmova-tvorba.cz


Filmové úspěchy absolventů

Olomoucké bienále 2014

CENA kolektivu filmařů CMG Prostějov za krátké studentské filmy „Kapka lásky“ a „Alone“